Uuden ajokorttilain mukaiset henkilöautokurssimme (B) alkavat kaikkina arkipäivinä!

Tällöin kortin suoritus alkaa EAS-kurssiosuudella sähköisessä oppimisympäristössä, Webautossa. Mikäli sinulla on jo jokin muu ajokortti suoritettuna, kysy kurssin aloitusta toimistoltamme.

 

Kursseille

Olemme Facebookissa ja Instagramissa

Ajankohtaista

Kesälomaviikot

Autokoulun toimisto on kesälomalla viikot 30 ja 31. Lomaviikoilla päivystykset ainoastaan ajokoepäivinä tiistaina 23.7. klo 10-16:30 ja torstaina 25.7. klo 12-16:30. Ennalta sovitut ajotunnit loman aikana lähtevät toimiston edestä. Palvelemme jälleen normaalisti maanantaista 5.8.2024 alkaen.

B-ajokortin suoritus ikäpoikkeusluvalla

Henkilöautokortin suoritus ikäpoikkeusluvalla jo 17-vuotiaana on kasvanut. Tietoa poikkeusluvan hakemisesta ja edellytyksistä löydät Traficomin Ajokortti-info -sivulta. Vuodelle 2023 suunniteltu ajokorttilakiuudistus on rauennut ja laki pysyy toistaiseksi entisellään.